Welcome Guest, please login or register.
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: KADROSU KALDIRILAN SİVİL SAVUNMA MEMURLARI  (Okunma Sayısı 4273 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
savaş
Üye
*

Teşekkür 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 31

Nerden: adana


« : 15 Şubat 2010, 23:58:40 »

DEĞERLİ ARKADAŞLAR,
Alın size bir dengesizlik;  sivil savunma memuru kadrosunu kaldırıyorlar. sonrada sivil savunma memuruna sivil savunma işlerini (hertürlü yazışmalarını) yapacaksın diyorlar. o zaman sivil savunma kanununu  5902 ile  neden kaldırmadılar  bu kanunu yapanlar.

Ayrıca İstediğimiz Kadroya (ünvana) Atamıyorlar.!

657 nin 91. Maddesini yorumlarmısınız.?

Kadroları Kaldırılan Devlet Memurları:

Madde 91- Kadrosu kaldırılmış olanların memurlukla ilgileri, emeklilik ve bu Kanunda yazılı aylık ve aile
ödeneği hakları ile yükümlülükleri devam eder.
Kadrosu kaldırılmış olan memurların, kendi kurumlarında veya başka kurumlarda eski sınıflarındaki
derecelerine eşit bir göreve atanmaları mecburidir; atandıkları göreve başlamıyanlar memurluktan çekilmiş sayılırlar.
Kadro kaldırılması sebebiyle açıkta kalan memurlar varken, bunların sınıf ve derecelerinde boşalacak kadrolara başkaları atanamaz.
(Ek Fıkra: 31.7.1970- 1327/42 md.) Kadrosunun kaldırılması sebebiyle açıkta kalan memurlar 71 inci madde esaslarına uyulmak kaydiyle diğer bir sınıftaki kadrolara da atanabilirler.

Bir sivil savunma memuru, meslek lisesi mezunu ise teknisyen ünvanına  bu madde ile atanabilirmi sizce?
cevaplarınızı bekliyorum.
Kayıtlı
reklam buraya
mbuldan
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2010, 00:05:53 »

Sivil savunma memuru  unvan değişikliği sınavına falan girmeden direk teknisyen kadrosuna atanır kardeşim. örnek; teknisyen kadrosundaki bir kişi sivil savunma memurluğuna atanmıştı. bunu tersinden okuyun lütfen. yukardaki satır çıkar. saygılarımla... tenkis kadro değil haaaaaaaaa.
Kayıtlı
STARGATE
Üye
*

Teşekkür 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 13

Nerden:


« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2010, 08:44:42 »

bende aynı durumdayım yer antalya olmaz diyorlar başkanlığa bimerden yazdım bu işi başkanlık çözmesi lazım ağırdan alıyorlar sivil sav. gen. müd. eski hali gibi maşallah eski tas eski hamam eski zihniyet  Üzgün
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2010, 09:01:21 Gönderen: STARGATE » Kayıtlı
ankaralibay
VIP Üye
Kompetan
*****

Teşekkür 5514
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 653

Nerden:


« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2010, 08:48:55 »

sivil savunma memuru, diploması tutuyorsa arama kurtarma teknisyeni olur, sivil savunma memurluğu, üst görevdir, arama kurtarma teknisyenliğinden,
Kayıtlı
STARGATE
Üye
*

Teşekkür 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 13

Nerden:


« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2010, 08:52:13 »

peki ne yapmam lazım sizler olumlu diyorsunuz idare ayak sürüyor
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2010, 09:00:33 Gönderen: STARGATE » Kayıtlı
reklam kodları buraya 2.1 3 numara Reklam kodları buraya 2.2
STARGATE
Üye
*

Teşekkür 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 13

Nerden:


« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2010, 09:02:12 »

lise meslek lisesi myo da uygun
Kayıtlı
ankaralibay
VIP Üye
Kompetan
*****

Teşekkür 5514
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 653

Nerden:


« Yanıtla #6 : 16 Şubat 2010, 09:21:59 »

ayak sürümek, atamamak demektir, ayak sürümeye gerek yok uygunsa, personeli şartları tutuyorsa istediği yere atamak en dogrusudur, biz sivil savunma memurlarını v.h.k.işletmeni yaptık, maaşları biraz yükseldi, memurunda arama kurtarmacı olmak en doğal hakkı, zaten alt görev , bunda ne sakınca var anlamadım.. dilekçe verin yazılı, başbakalığın emri var 15 gün içerisinde yazılı cevap vermek zorunda idare, yoksa suçlu duruma düşer..
Kayıtlı
emergency
VIP Üye
Usta
*****

Teşekkür 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 201

Nerden: Başkent


Don't trouble trouble until trouble troubles you.


« Yanıtla #7 : 16 Şubat 2010, 09:47:22 »

söyledikleriniz kulağa ve akla hoş gelmekle birlikte;

sivil savunma memurluğundan teknisyenliğe, mühendisliğe yada vhki den teknisyenliğe, mühendisliğe geçişlerde hiyerarşik bir yükselme veya aşağı inmeden çok mesleki bir ünvan değişimi söz konusudur. dolayısyla sivil savunma memurluğundan alt görev olan teknisyenliğe geçişte bir engel yok diyemeyiz.

Başbakanlık çerçeve yönetmeliği bu konuyu "ünvan değişikliği" olarak ele almıştır. bizim de konuya bu şekilde ele almamız gerekir. yani konu aşağı veya yukarı hareket olsun farketmez, bir "ünvan değişikliği" konusudur ve ne yazıkki sınava tabidir. NOT: ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVINA KARŞIYIM VE GÖRÜŞLERİM BELLİDİR. http://www.afetacildurum.com/index.php/topic,34.msg864.html#msg864

ayrıca sivil savunma memurluğu kanun gereği norm kadroya ilave edilerek korunduğu için bu kadroda çalışmaya devam edersiniz. durumunuza uygun ve sınav gerektirmeyen (gerek görevde yükselme gerekse ünvan değişikliği) bir kadroya atanabilirsiniz.

burada yazılan ve sivil savunma memurluğundan teknisyenliğe atanmayla ilgili özel bir durum var. başbakanlık çerçeve yönetmeliğinde ünvan değişikliği olarak adlandırılan sınavı sonradan okul bitirenler için gerek görmektedir. siz meslek lisesini önceden bitirdiğiniz için sorun yok gibi görünmese de, bu kez sorun olarak fakülte veya yüksek okul mezunu olarak (sivil savunma memuru) daha üst bir diplomayla intibak işleminiz yapıldığı için geri dönüş olmayabilir. bu araştırılmalıdır.
Kayıtlı
ACİL1
Üye
*

Teşekkür 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 20

Nerden:


« Yanıtla #8 : 16 Şubat 2010, 10:01:40 »

             Devredilen personele ilişkin işlemler
             GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Kanunun geçici 2 nci maddesinin beşinci fıkrası uyarınca kadro ve pozisyonlarıyla birlikte il özel idaresine devredilenlere ilişkin kadro ve pozisyonlar, ilgisine göre EK-8 Devredilen Memur Kadro Durumu Cetveli, EK-9 Devredilen Sözleşmeli Personel Pozisyonu Durum Cetveli ve EK-10 Devredilen Sürekli İşçi Kadro Durumu Cetveline kaydedilir ve bu cetveller devir tarihinden itibaren 15 gün içinde il müdürlüğü tarafından Başkanlığa gönderilir.
             (2) Birinci fıkra kapsamında olan ve memur statüsünde bulunan personelden, kadro unvanı bu Yönetmelik uyarınca ihdas edilen kadro unvanları ile aynı olanların ihdas edilen kadrolara atamaları ihdas tarihinden itibaren bir ay içinde yapılır. Söz konusu memur statüsündeki personelden, mevcut kadro unvanları bu Yönetmelik uyarınca ihdas edilen kadro unvanları ile aynı olmayanlar ise, mevcut kadro unvanları ile aynı hizmet sınıfında yer alan ve bütün derece ve kademeler itibariyle aynı mali haklara sahip olacak şekilde, bu Yönetmelik uyarınca ihdas edilmiş durumlarına uygun boş kadrolara atanmaları ihdas tarihinden itibaren altı ay içinde yapılır. Bu şekilde yapılan atamalara göre EK-8 Devredilen Memur Kadro Durumu Cetveli ile EK-7 Memur Kadro Durumu Cetvelinde gerekli değişiklikler yapılarak, bu cetveller ile atama işlemlerinin bir örneği, atama tarihinden itibaren 15 gün içinde il müdürlüğü tarafından Başkanlığa bildirilir ve devredilen kadrolardan ihdas edilen kadrolara atama suretiyle boşalanlar herhangi bir işleme gerek bulunmaksızın iptal edilmiş sayılır. Bu Yönetmeliğe uygun olarak ihdas edilen kadrolara atanamayan diğer personele ilişkin kadrolar ise saklı tutulur ve bunlar aynı kadro unvanlarında çalışmaya devam ederler. Bu kadrolarda bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesi çerçevesinde sadece derece değişikliği yapılabilir. Saklı tutulan kadrolar herhangi bir sebeple boşalması halinde ayrıca bir işleme gerek bulunmaksızın iptal edilmiş sayılır. Bu  Saklı tutulan kadrolarda derece değişikliği yapılması veya bu kadroların kendiliğinden iptal edilmiş sayılması halinde, yeni duruma göre düzenlenecek Ek - 8 Devredilen Memur Kadro Durumu Cetvelinin bir örneği, 15 gün içerisinde il müdürlüğü tarafından Başkanlığa gönderilir.

Kayıtlı
uunal57
Üye
*

Teşekkür 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28

Nerden:


« Yanıtla #9 : 16 Şubat 2010, 10:19:40 »

Arkadaşlar teknisyen veya tekniker olmak için ünvan değişikliği sınavına girmek gereklidir. aşağıda devlet personel başkanlığının görüşü var. şube müdürü bile tekniker olamıyor sivil savunma memuru da teknisyen olamaz, ünvan değişikliği sınavı gerekir. sorduğunuz soruların cevabını önce wwww.dpb.gov.tr sitesine bakın sonra yorumlayın. bütün çalışma arkadaşlarımıza kolay gelsin. iyi günler

ÖZET: şube müdürü unvanlı kadrodan tekniker unvanlı kadroya atanmanın unvan değişikliği mahiyetinde bir atama olması sebebiyle, şube müdürünün “tekniker” unvanlı kadroya atanmasının, unvan değişikliği sınavına katılarak başarılı olması halinde mümkün olduğuna ilişkin (12.05.2006/9094)
Afyonkarahisar İl Çevre ve Orman Müdürlüğünde “şube müdürü” olarak görev yapan …………….’ın Bakanlığınız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü emrine “tekniker” kadrosuna atanıp atanamayacağına ilişkin ilgi yazı incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 15/03/1999 tarihli ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kabul edilerek, 18/04/1999 tarihli ve 23670 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 21/09/2004 tarihli ve 2004/8246 sayılı  Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında  Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” in  2’nci maddesinde;  bu Yönetmeliğin, özel kanunlarındaki düzenlemeler  saklı kalmak kaydıyla, 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü  Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) ve (III) sayılı cetvellerde  yer alan  kadrolarda, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelere ait memur kadrolarında,  özelleştirme  kapsam ve programında  bulunan kuruluşlar da dahil olmak üzere  kamu iktisadi teşebbüsleri  ve bağlı ortaklıklarına ait memur kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilen personelin, müdür ve daha alt görevlere görevde yükselme mahiyetindeki asaleten atamaları ile en az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara  ilişkin  unvan değişikliği mahiyetindeki asaleten  atamaları  hakkında uygulanacağı  hüküm altına alınmış; ek 3’üncü maddesinin birinci fıkrasında ise, “ Bu Yönetmelik kapsamındaki personelin, en az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara ilişkin görevlere atanmaları, bu Yönetmeliğin üçüncü bölümünde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde eğitime tabi tutulmaksızın yapılacak unvan değişikliği sınavı sonucundaki başarısına göre gerçekleştirilir.” hükmüne yer verilmiştir.
 Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde,  söz konusu Genel Yönetmelik kapsamındaki  şube müdürü unvanlı kadrodan tekniker unvanlı kadroya atanmanın unvan değişikliği mahiyetinde bir atama olması sebebiyle, ilgilinin “tekniker” unvanlı kadroya atanmasının, unvan değişikliği sınavına katılarak başarılı olması halinde mümkün olduğu mütalaa edilmektedir

Kayıtlı
savaş
Üye
*

Teşekkür 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 31

Nerden: adana


« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2010, 10:55:05 »

Arkadaşlar,  657 nin 91. maddesinin içeriğine göre (sayfanın başında) ;  kadromuz kaldırıldığından dolayı bir hak doğduğunu düşünüyorum. buna göre  değerlendirin.

normal şartlarda sınav deniyor. ama normal şartta değiliz. 5902 ile kadromuz kaldırıldı. ayrıca görevde yükselme genel yönetmeliği, 657 sayılı kanundan üstün olamaz.
 
5902 kanuna göre  il müdürü teklif etse vali onaylar ise bu atama gerçekleşmezmi?

yorumlarınızı bekliyorum.
Kayıtlı
en-es
Üye
*

Teşekkür 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 21

Nerden:


« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2010, 20:12:14 »

Arkadaşlar Yönetmelik 18.04.1999 tarihinde yayınlandı.Arama ve Kurtarma Teknisyenliği ise 2000 yılında ihdas edildi. Bu tarihten sonra E.M.L. mezunu bir çok Polis Memuru Arama ve Kurtarma Teknisyenliğine naklen atandı ve halen görevdeler. Görevde yükselmeyi bir memuriyetin üst ünvanı için (örnek memurluktan şefliğe veya teknisyenlikten teknikerliğe geçişte) uygulayabilirsiniz. Memur Mühendisliği bitirse üst ünvan olmasına rağmen görevde yükselme ile atama yapılmaz. Mühendisliğin hiyerarşik anlamda bir alt görevi yoktur. Bunun için ünvan değişiklik sınavına girilmesi gerekir. Kişi velevki şoför kadrosunda olup mühendisliği bitirmiş bile olsa.
Kurum dışından bir Polis memurunun atanabildiği bir kadroya Sivil Savunma Memurlarının atanmasında ne sakınca olabilir. Diğer şartları taşımaları durumunda. Ayrıca bir uzman erbaş bile atanabiliyor A.K.Teknisyenliğine. Herkese selamlar.
Kayıtlı
STARGATE
Üye
*

Teşekkür 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 13

Nerden:


« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2010, 20:55:37 »

güzel cevap müdürlükten cevap beklediğim gibi olumsuz geldi şimdi bundan gelişmeleri yazarım. Bu  pilav çok su kaldırır
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer: